web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Doğum / Kaç kere sezaryen olunabilir

Kaç kere sezaryen olunabilir

İlk doğumunu sezaryenle yapmış olan annelerin en çok ve korkuyla merak ettikleri konu ikinci çocuklarını nasıl dünyaya getirecekleri? Sezaryen mi yoksa normal doğum gerçekleştirebilecek mi?

Sponsorlu Bağlantılar...

Her ameliyatta olduğu gibi sezaryen ameliyatının da belirli riskleri vardır. Sezaryen doğum yapan annenin her defasında karın içi yapışıklıkları her defasında daha çok artmakta. Bu nedenle sezaryen doğum yapan anneler en fazla 3 defa sezaryen yapabilecekleri hakkında uyarılır. Daha fazla sezaryen doğum anneyi riske atmak demektir ve düşüklere sebebiyet vermektir.

Sezaryen ne kadar dikkatli yapılmış olsa da her seferinde rahim de bir yara izi bırakır. Yeni bir gebelikte rahim yeniden büyümeye başlayacak ve bu yara ne kadar iyileşse bile kasılmalardan dolayı açılmaya ve yırtılmaya neden olabilir.

kac-kere-sezaryen-olunabilir

Her sezaryen doğumda bebeğin eşinin rahime yapışma oranında artış olmaktadır buda risk demektir. Özellikle dördüncü sezaryenden sonra durum ciddi bir boyut kazanabilir. Her ameliyat bir risk olduğu için mecbur olmadıkça sezaryen doğumu tercih etmeyin.

Fazla sezaryen ameliyatların riskleri;

  • Anneye yoğun bakım gereksinimi olması
  • Mesane yaralanması
  • Bağırsak yaralanması
  • Karın isziyonundan herni gelişmesi

İlginizi Çekebilir

Normal doğum nasıl başlar?

Hamileliğin son aylarında anne karnında sertlik hisseder ve ağrıları olur bunlar yalancı doğum sancılarıdır. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir