web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Doğum / Doğum izni ve süt izni ne zaman olur?

Doğum izni ve süt izni ne zaman olur?

Doğum izninin 20 hafta olması konuşuluyor ama her hangi bir netlik yok. Şimdilik normal olan doğum izinleri doğumdan önce 6 hafta doğumdan sonra 6 hafta olarak kullanılmaktadır. Ancak kadın çalışan sağlık durumuna göre doğumdan önceki izinlerini doğuma 3 hafta kaldıktan sonrada kullanabilir. O Zaman da arta kalan 3 haftalık doğum izni doğumdan sonra ki izinlerine eklenir. Totalde doğum izni 16 hafta olur.

Sponsorlu Bağlantılar...

Doğum izni kadın çalışanın sağlık durumuna göre artabilir. Bu durum hekim raporuna göre belirlenir ve ona göre izin uzatılır. Hamilelik süresince kadın çalışanın doğum kontrolü için ücretli izinler kullandırılır. Doktorun raporuna göre kadın çalışan sağlık durumu göz önünde bulundurularak daha hafif işlerde çalıştırılabilir. Bu durumda kadın çalışanın ücretinde her hangi bir indirim yapılamaz. İsteğe bağlı on altı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelikten süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilebilir. Bu süre yıllık ücretsiz izin ile birleştirilmez.

dogum-ve-sut-izni

Bir yaşından küçük çocuklarını emzirmek için kadın işçiler günde bir buçuk saat izin kullanır. Bu süreyi nasıl kullanacağı kadın işçinin isteğine bağlıdır. Günlük mesai saatleri içerisinde bu süre kullanılır. 32 haftanız dolduktan sonra doğum öncesi izne ayrılabilirsiniz. Yani 31. haftada doğum iznine ayrılamazsınız.

İlginizi Çekebilir

Normal doğum nasıl başlar?

Hamileliğin son aylarında anne karnında sertlik hisseder ve ağrıları olur bunlar yalancı doğum sancılarıdır. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir