web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Doğum / Ağrısız normal doğum (Epidural doğum)

Ağrısız normal doğum (Epidural doğum)

Epidural doğumun bir diğer adı da prenses doğumdur. Epidural doğum da normal doğumdan önce ağrının hissedilmemesi için anne adayının bel kısmından omurga aralığından bir kateter yardımıyla anestezik madde yapılarak belden aşağısının uyuşması sağlanır. Bu işlemle beraber doğum sancısı kasıklarda ve karında kasılma olarak hissedilir.

Sponsorlu Bağlantılar...

Sezaryen öncesin de ise bu işlem spiral anestezi olarak gerçekleşir. Anne adayı sezaryen sırasında hiçbir ağrı hissetmez. Anne uyanık olduğu için bebeğini doğar doğmaz görebilir.

Rahim ağzı açıklığı 4 santimetre olduktan sonra ve sancılar düzenli bir şekilde oluşmaya başladıktan sonra bu işlem yapılır. Çünkü daha önce yapılması belden aşağısını hissetmeyen anne için daha zor olacaktır ve doğumu yavaşlatacaktır. Uygun zaman da epidural yapıldığı halde doğum uzayabilir.

epidural-dogum-agrisiz-dogum

İşlem nasıl yapılır?

Anne belini dışarı çıkaracak şekilde oturur ve işlemin yapılacağı bölge temizlenir ve lokal anestezi ile uyuşturulur. Epidural aralığa daha sonra çok ince uçlu bir iğneyle işlem yapılır. Daha sonra ilaç verebilmek için epidural aralığıkateter bırakılır. Kateter normal doğumda hemen sezaryen doğumda bir gün sonra çıkartılır. Anne, normal doğumdan sonra bacaklarını rahat hareket ettirebilir ancak sezaryenle yapılan epidural de bacaklarını hareket ettiremez. İşlem sonrasında idrar yapmada zorluk olabilir baş ağrıları gözlenebilir.

Tekniğine uygun yapılan epiduralin anneye hiçbir zararı yoktur. Aksine ağrı hissetmeyen anne yorulmaz, hırpalanmaz. Bu ilaçlar uygun dozda verildiğinde bebeğe de zararlı değildir. Anne düzgün nefes alıp verdiği için bebeğe giden oksijen miktarı artar ve bebek daha hareketli doğar.

İlginizi Çekebilir

Normal doğum nasıl başlar?

Hamileliğin son aylarında anne karnında sertlik hisseder ve ağrıları olur bunlar yalancı doğum sancılarıdır. Bu …

3 Yorum

  1. Cok tesekkurler

    Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

  2. Merhabalar bu ağrısız doğum her hastanede varmı ücreti ne kadar ve gerçekten ağrısız mi oluyor korkulcak bir şey varmı

    Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

  3. Ağrısız doğumun herhangi bir riski var mı? Yönlendirilmesi memnun olurum şimdiden teşekkür.

    Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir