web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Doğum kontrol yöntemleri / Spiral hamile kalmayı kesin önler mi?

Spiral hamile kalmayı kesin önler mi?

Gebelikten korunmak için çeşitli korunma yöntemleri mevcuttur. İlk tercih edilen doğum kontrol ilaçları sonrasın da, hormon iğneleri, prezervatif, ameliyatla kısırlaştırma, persona digital kontrol ve spiral gibi.

Sponsorlu Bağlantılar...

Spiral, dünyaca tercih edilen en güvenilir kontrollerden biridir. Hayatta her şeyin riski olduğu gibi spiralle korunmanın da riski vardır. Ancak bu risk bir yılda spiral taktıran 100 kadından 2’sinin gebe kalma oranı kadar düşüktür.

Kullanılan spirallerin 5 ile 10 yıl arasında ömrü vardır. Daha sonra spiralde bulunan bakırlar işlevini kaybettiği için korunma yöntemi etkisi azalıyor. Bu nedenle kullandığınız spiralin süresini ihmal etmeyi unutmayın.

Spiralin diğer kontrol yöntemlerine göre avantajları daha çoktur. Çünkü hormonlu kontroller vücut yapısına göre yan etkiler gösterebilir. Kullanırken daha dikkatli olmak gerekir. Spiral de böyle bir durum söz konusu değildir. Rahatlıkla herkes kullanabilir. Çıkardıktan sonra bir kere adet görmenin ardından hamile kalmama gibi bir riski yoktur. Spiral diğer hormon ilaçlarına göre çıkarıldıktan sonra etkisi hala devam etmez. Hormon ilaçlarını kullanmayı bıraktıktan sonra da gebe kalmak için bir süre daha bekleyebilirsiniz.

Spiral taktırmak çok yüksek maliyetlere varmıyor. Hatta bazı devlet hastanelerin de ücretsiz takılıyor.

İlginizi Çekebilir

Spirali kimler kullanmamalı ve yan etkileri nelerdir?

Spiral, rahim içine uygun bir şekilde yapılmıştır. Herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir araçtır. Spiral, genital enfeksiyonu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir