web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Doğum kontrol yöntemleri / Doğum sonrası korunma yöntemleri neler?

Doğum sonrası korunma yöntemleri neler?

Hamileliklerden sonra annelerin nasıl korunacağına dair en çok merak ettikleri konulardan biridir nasıl korunacakları. Gebelikler arasında ideal süre 2 senedir. 2 sene boyunca nasıl korunacağınızı belirleyip o yolu izlemelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar...

Bebeğinizi emzirmiyorsanız eğer normal korunma haplarından doğumdan 21 gün sonra almaya başlayabilirsiniz. Bu hapları her gün aynı saatte almalısınız.

Spiral ile korunmak isteyenler, doğumdan 6 hafta sonra doktoruna danışarak taktırabilirler.

Tüplerini bağlatıp bir daha doğum istemeyen kadınlar doğumdan 48 saat sonra tüplerini bağlatabilirler. Tüpleri bağlatmak adet düzenini bozmaz. Eşler arasındaki cinselliği etkilemez. Erken menopoza neden olmaz.
3 aylık iğne enjeksiyon yöntemi doktor kontrolünde kullanılır. Doğumdan 6 hafta sonra yaptırabilirsiniz.
Deri altı implant yöntemi doğumdan 6 hafta sonra yapılabilir.

dogum-sonrasi-korunma

Erkekte sperm kanallarını bağlayarak erkeğin üremesini engelleyerek bir daha hiç çocuk sahibi olmak istemiyorsanız bu yöntemi de yapabilirsiniz.

Bazı korunma yöntemleri etkili korunma yöntemlerinden değildir. Örneğin prezervatif, dışa boşalma gibi. Bu yöntemlerle gebe kalma riskiniz yine de var.

Emzirme gebeliği korur mu?

Çok düzenli emzirenler de yani gece dâhil olmak üzere emzirenlerde yüksek oranda koruma olur. Gece dâhil diye özellikle belirtiyoruz ki bu kadar sık emzirme gerçekleşmediğinde emzirirken korunmanıza gerek yok diyemiyoruz. Sık emzirme söz konusuysa eğer 6 ay korunmanıza gerek yok. Düzensiz emzirenler 3 hafta sonra uygun korunma yöntemleriyle korunmaya başlamaları gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

Spirali kimler kullanmamalı ve yan etkileri nelerdir?

Spiral, rahim içine uygun bir şekilde yapılmıştır. Herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir araçtır. Spiral, genital enfeksiyonu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir