web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Bebek / Yenidoğan sünneti yaptırılmalı mıdır?

Yenidoğan sünneti yaptırılmalı mıdır?

Bebeğin doğumunun ardından yapılan sünnet günden güne yayılmaya devam ediyor. Doğumdan kısa bir süre sonra yapılan sünnete yenidoğan sünneti deniliyor.

Sponsorlu Bağlantılar...

Ülkemizde erkek çocuklarına uygulanan müdahale artık yenidoğan bebeklere uygulanıyor. Çoğu anne baba çocuklarının hemen sünnet olmasını istiyor. Yenidoğan sünneti duruma göre doğumdan sonra ilk bir ayda ya da 6 aya kadar uygulanabilir.

Peki, yenidoğan sünneti doğru bir tercih midir? Uzmanlar cevapladı…

Anne baba adayları yenidoğan sünnetini araştırıyorlar. Çünkü kafalar karışık. Çocuk Cerrahisi Uzmanları anne babaların genel anesteziye karşı oldukları için pek yanaşmadıklarını ancak yenidoğan bebeğe sünnet yapılırken genel anestezi yapılmadığını pipi etrafına yapılan lokal uyuşukluğun yeterli olduğunu söyledi ve açıklamalarına devam etti.

Ortalama 15 20 dakika süren yenidoğan sünneti enfeksiyon riskini ortadan kaldırıyor.

Yenidoğanlarda yapılan sünnet tekniği dikişsizdir. Dikişsiz olması yaranın daha çabuk iyileşmesine yol açar ve bebeğin daha rahat olmasını sağlar.

Bebekler acı hissederler ancak sünnetten yarım saat önce kadar iğne yapılır ve böylece acıyı hissetmezler.

Yenidoğan bebeklerin sünnet derisi yeni gelişmekte olduğundan sünnet sırasında kanama kontrol altına alınabiliyor ve daha sonradan kanama riski ortadan kalkıyor.

Yenidoğan sünneti özel bir pansumana ihtiyaç duymaz. Çok kısa bir sürede iyileşir. Hatta sünnetin ilk bakımı hastanede hemşireler tarafından yapılır. Zaten anne de 48 saat boyunca hastanede olduğundan daha iyi kontrol sağlanabilir.

Bebek eve gittiğinde özel bir bakıma ihtiyaç olmayacaktır. Çünkü yara iyileşmeye başlamış olacaktır. Anne bebeği emzirmesine devam etmeli ki bebek gerekli vitaminlerini alıp daha iyi toparlasın.

Sünnetten iki gün sonra bebeği yıkamaya başlayabilirsiniz.

Sünnet geç yaşta yapıldığında çocuklarda travmalara dönüşebilir. Erkenden yapıldığında daha bebekken anlamayacağından daha sorunsuz bir dönem geçişi yaşayabilirsiniz. Çocuk ileri ki yaşlarda sünnet olursa korkuyla yüz yüze geleceğinden bir kaçış isteği doğacaktır. Acı bir hatıra alarak aklında kalacaktır. Biz uzmanlar olarak yenidoğan sünnetini anne ve babalara öneriyoruz.

İlginizi Çekebilir

Yeni doğan bebeğin göz rengi ne zaman belli olur?

Anne ve babaların en çok merak ettiği konulardan biridir bebeklerinin göz renginin ne zaman belli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir