web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Bebek / Yeni doğan bebeğin göz rengi ne zaman belli olur?

Yeni doğan bebeğin göz rengi ne zaman belli olur?

Anne ve babaların en çok merak ettiği konulardan biridir bebeklerinin göz renginin ne zaman belli olacağı? Yeni doğmuş bir bebeğin göz rengini doğar doğmaz anlamak mümkün değildir. Genelde mavi yada lacivert görünür.

Sponsorlu Bağlantılar...

Gözlerini aralayıp size baktığını sandığınız bebeğiniz ilk üç dört ay görmezler ve yeni doğmuş bebeklerin gözleri renkli değildir. Bunun nedenini de şöyle açıklayalım; Yeni doğan bebeğin gözlerinde renk hücreleri bulunmaz. Renk hücresi bulunmadığı için bebeğin gözleri hiçbir ışığı yakalayamaz ve gelen ışığı yansıtır. Yansımalar genelde mavi, lacivert, gri olur bu sebeple bebeklerinizin gözlerinin renkli olduğunu söylersiniz. Ancak bebeğinizin gözleri 8 veya 9 ay olduktan sonra tam göz rengi oluşmuş olacaktır.

bebegin-goz-rengi-ne-zaman-belli-olur

Göz rengi tabi ki bir yaşına gelene kadar değişiklik gösterebilir. Bebeğiniz doğduğunda mavi gözükse de göz rengi kahverengi, yeşil ve elaya dönebilir. Ancak bebeğiniz doğduğun da gözleri siyahsa bu göz renginin değişme ihtimali yoktur.

Bebekler genlerini ailelerinden alırlar ve genellikle 1 hafta ve 15 gün içinde oluşan renk tonlarındaki değişimde aileden kaynaklanmaktadır. Açık renkli bebekler mavi, gri koyu renkte doğan bebekler koyu mavi veya kahverengi gözlerle dünyaya gelirler.

Çocuklar anne babalarından farklı göz renkleriyle doğabilirler. Anne ve babanın göz renkleri farklıysa hangi kromozomlar daha etkilisiyle buna bağlı olarak göz rengi oluşacaktır Yine de anne baba siyah gözlüyse bebeklerinin siyah gözlü olma ihtimali çok yüksektir.

İlginizi Çekebilir

Emziren anne nasıl beslenmeli

Emzirme annenin metabolizmasını etkileyen çok önemli bir faktördür. Anne sütüne vücutta bir çok vitamin geçer. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir