web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Bebek / Yazın bebekler nasıl beslenmeli ?

Yazın bebekler nasıl beslenmeli ?

Çocuklarda ve büyüklerde beslenme farklılık göstermektedir. Sağlıklı beslenme insan hayatı için çok önemli faktördür. Sağlıklı beslenmek yaz ve kış aylarında farklılık gösterir. Kışın tükettiğiniz gıdayı yazın tüketemezsiniz. Yazın, sıcak havalarda gıdaların çabuk bozulmasından kaynaklı çocukların beslenmeleri de farklı olur.

Sponsorlu Bağlantılar...

İlk 6 ay anne sütü bebek için çok önemlidir ve ilk 6 ay sadece anne sütü bebek için yeterli olacaktır. Ek gıdalara ihtiyaç yoktur. Bebeğiniz acıktığı an istediğiniz yerde rahatlıkla emzirmeniz yeterli olacaktır. Ancak bebeğiniz emmiyorsa sadece tüketeceği kadarını hazırlayın. Fazlası hazırlandığında tekrar aynı mamayı bebeğinize yedirmeyin.

Anne sütü bebek için özel gıda besinidir. Bebeğin alması gereken bütün vitaminleri anne sütüyle rahatlıkla alacaktır. Bebeğinizi mama ile besliyorsanız mamayı hazırladığınız su özellikle kaynatılmış ılıması için beklenen su olmalıdır. Mutlaka mamadan sonra bebeğinize su içirin.

Anne sütüyle beslenen bebekler 6 aydan sonra mama ile beslenmeye başlarlar. Bebeğinize vereceğiniz ek mamalar; pirinç mamalar, yoğurt, sebze püreleri ilk başta başlanması gereken mama türleridir. Isırma, çiğneme tat alma işlevlerini geliştirebilmesi için bebeğinizin kilosuna göre ve isteğine göre başlanması gerekir.

yazin-bebekler-nasil-beslenmeli
1 yaşına kadar bebeğinizi nasıl beslemelisiniz?

Uyanan bebeğinizi ilk önce anne sütü ile besleyin. Kahvaltı olarak 150 ml süt eğer sütünüzde bir sorun yoksa anne sütü tercih edin. 1 tatlı kaşığı pekmez, tahıllı mamalardan 3 kaşık ve yumurta sarısı. Öğle yemeğinde yine anne sütü artı takviye olarak 1 kase etli sebze püresi. Öğleden sonra 1 kase yoğurt ve 1 meyve püresi yeterli olacaktır. Akşam yemeğinde ise anne sütü ve ek takviye olarak 1 kase muhallebi.

yazin-bebekler-ne-yemeli

Yaz döneminde tatile çıkacağınızı düşünecek olursanız kahvaltı için yukarıda belirttiğim kahvaltı öğünlerini tercih edebilirsiniz. Toz şeklindeki besinlerinizin bozulma ihtimalini göz önüne alarak ılık suyla hazırlayabilirsiniz.

Tatilde gittiğiniz yerin mutfağına güveniyorsanız tahıllı çorbalar, tavuk, et öğle ve akşam öğünlerinde kullanabilirsiniz. Yoğurt yedireceğiniz zaman yeni açılmış yoğurt yedirin. Yolculuklarda ise bebeğinizi rahat etmesi için aşırı beslemeyiniz. Az ve sık beslemekte fayda olacaktır.

1 yaşından sonra anne sütü temel besin olmayacaktır artık sofrada kendini beslemeye başlaması gerekmektedir. Tükettiği besinleri doktorunuzun kontrolünde ve gözetleyerek tüketmesini sağlayınız.

İlginizi Çekebilir

Emziren anne nasıl beslenmeli

Emzirme annenin metabolizmasını etkileyen çok önemli bir faktördür. Anne sütüne vücutta bir çok vitamin geçer. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir