web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Bebek / Gebelikte down sendromu nasıl anlaşılır

Gebelikte down sendromu nasıl anlaşılır

Hamilelikte down sendromu belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar...

Down sendromu zeka geriliği ile seyreden bir kromozomal anomalidir. Down sendromunun oluşması iki tane olması gereken yirmi birinci kromozomun üç tane olması ile alakalıdır. Down sendromu gebelik esnasında öğrenebilirsiniz. Bunun için yapılacak başlıca testler ikili, üçlü, dörtlü testler, ense kalınlığı gibi prenatal tarama testleridir.

Tarama testleri ultrasondan daha iyi olduğu için bu testler uygulanmaktadır. Bu testler down sendromu olan bebeklerin %80 oranında doğru tespit yapılır. Ancak down sendromlu çocukların %30 u ultrasonografi ile normal görülür her hangi bir belirti anlaşılmaz.

15 – 20 haftalık gebeliklerde down sendromu yaklaşık oranı %40 ve %50’sinde artmış ense kalınlığı saptanabileceği bildirilmiştir. 11 – 14 haftalar ense kalınlığı risk faktörüdür. Down sendromu olan çocukların çoğunluğunda kalp anomalisi bulunur.

gebelikte-down-sendromu-nasil-anlasilir

Anne karnında down sendromu belirtileri;

  • Kısa üst bacak kemiği
  • Kısa üst kol kemiği
  • Ayak başparmağında ayrıklık
  • Böbrekte genişleme
  • Kulak uzunluğunun az olması
  • Burun kemiği yokluğu

İkili, üçlü ve dörtlü testler yapıldığında risk görülürse su alınması yöntemi( amniosentez)önerilir. Testler normal çıkar ancak ultrasonda down sendromu açısından risk varsa amniosentez önerilmektedir. Amniosentez riskli olduğu için yapılıp yapılmaması konusundaki karar ailenindir.

İlginizi Çekebilir

Emziren anne nasıl beslenmeli

Emzirme annenin metabolizmasını etkileyen çok önemli bir faktördür. Anne sütüne vücutta bir çok vitamin geçer. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir