web
analytics
Çarşamba , 17 Ocak 2018
Ana Sayfa / Bebek / Çocuğunuzun boyunun uzaması için öneriler

Çocuğunuzun boyunun uzaması için öneriler

Çocukların boylarının uzun olmasında genetiğin ne kadar önemli olduğu biliniyor. Ancak bazı besinler çocuğunuzun uzun boylu olmasında etki gösterebilir.

Sponsorlu Bağlantılar...

Uzmanlar, insanların kendilerine artık daha iyi baktığını sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunun bilincinde yaşamalarından dolayı insan ömrünün arttığını belirttiler. Bu da sağlıklı beslenmeyle yeni nesillerin daha uzun boylu olduğunu ortaya koymuştur.

Uzun boylu olmak yüksek kas yapısına sahip olmayla eş değerli olsa bile ergenlik döneminde en önemlisi çocukların spor yapıyor olmasıdır. Boyun uzun olmasındaki en önemli besin kalsiyum minerali ve D vitaminidir. Çocuklarınız ergenlik döneminde bu vitaminleri alırsa eğer boyları daha uzun olacaktır. Bu yüzden anne ve babalar çocuklarının boylarının uzaması için yediklerine dikkat etmelidirler.

Boy uzatan besinler;

Çocuklarınızın her gün süt ve süt ürünlerini mutlaka tüketmeleri gerekiyor. Özellikle kemik gelişiminin kalsiyum ihtiyacını tamamlaması için süt, yogurt, ayran, peynir gibi süt ve süt ürünlerini tüketmeleri gerekiyor. Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren mutlaka her gün 2 bardak süt 1 kase yogurt mutlaka tüketmelerini sağlayın.

Kalsiyum açısından değeri en yüksek besinlerden biride susamdır. Susamı çocuklarınıza poğçanın, böreğin veya simidin üstünde yedirebilirsiniz. Susam içeriğinde yüksek yağ oranı olduğundan yinede yerken dikkat edilmeli. Kilo alımına yol açabilir.

Kuruyemiş kalsiyum açısından yüksek bir besindir ve çocukların keyifle tükettikleri besinlerden biridir. Çocuğunuz süt ve süt ürünleri kullanmıyorsa kuruyemiş iyi bir destek olacaktır. Günde 1 avuç dolusu kuruyemiş tüketmesine özen gösterin. Fındık, fıstık, badem ve özellikle ceviz iyi bir kalsiyum besinleridir.

Çocuğunuzun boyunun uzamasındaki en önemli etken kals,yum ve D vitaminini birlikte alıyor olmasında yatıyor. D vitaminin en güçlü kaynağı güneştir. Güneşten yeteri kadar yararlanamazlarsa

boylarının uzaması zor olabilir. Genetik yapıya destek olarak beslenmeye özen gösterilirse çocukların boy uzunlukları istendiği gibi olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yeni doğan bebeğin göz rengi ne zaman belli olur?

Anne ve babaların en çok merak ettiği konulardan biridir bebeklerinin göz renginin ne zaman belli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir