web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Bebek / Bebeklere hangi aşı ne zaman yapılır

Bebeklere hangi aşı ne zaman yapılır

Bebeğinizi hastalıklardan aşı ile korumanız mümkündür. Birçok mikropların neden olduğu hastalıklara karşı korunmak için bir takım aşılar geliştirilmiştir. Bebeğinizin doğduğu andan itibaren bu bir dizi aşıyı yaptırmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar...

Bebeğinizin doğduğu andan itibaren aşılarla tanışacaksınız ve hangi ayda hangi aşı yapılmalı hepsini öğreneceksiniz. Aşılar bebeğinizin bağışıklık sistemini arttıracaktır. Bebekler annelerinin bazı hastalıklara karşı geliştirdiği bağışıklıkları alırlar ve bir süre korunma altında olurla bu süre kısa bir süredir. Aşılarının yapılması ihmal edilmemelidir. Aşı yapılmış bebekler yine de hastalıklara yakalanma şansları olabilir ancak aşı yapılmamış bebeklere göre çok hafif atlatırlar.

asi

Yapılması gereken aşılar;

Hepatit B aşısı: Enfeksiyonlara karşı bağışıklığı güçlendirir ve doğumda, 1. Ayda ve 6. Ayda olmak üzere üç doz olarak kas içine uygulanır.

Boğmaca: 2, 4, 6. Aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde kullanılır. Enfeksiyona karşı bağışıklık sağlar. Kas içine uygulanır.

Difteri: 2, 4, 6.aylar ile 18. ayda beşli karma aşı ile uygulanır. İlköğretim de 1. Ve 8. Sınıflarda pekiştirme dozları yapılır. Kas içine uygulanır.

Tetanoz: 2, 4, 6. Aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. İlköğretim 1. Ve 8. Sınıflarda pekiştirme dozları yapılır. Enfeksiyona karşı bağışıklık sağlar ve kas içine uygulanır.

Polio (çocuk felci) : 2, 4, 6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. İlköğretim 1. Ve 8. Sınıflarda pekiştirme dozları yapılır. Ayrıca 6. Ve 18. Ayda ağızdan damla olarak verilir. Enfeksiyona karşı bağışıklık sağlar.

Hemofilusinfluenza(Hib aşısı): 2, 4, 6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. Menenjite neden olan bakterilere karşı süt döneminde koruyucu bir aşıdır. Halk dilinde menenjit aşısı olarak bilinir.

BCG aşısı (Verem aşısı): 2. ayda cilt içine uygulanır. Bir buçuk iki ay sonra cilt üzerinde iz bırakarak iyileşir. Verem mikrobuna karşı bağışıklık sağlar.

Pnömokok Aşısı: 2,4,6 ve 12. ayda kas içine uygulanır. Zatürre, menenjit, orta kulak iltihabına karşı bağışıklık sağlar.

Rotavirüs Aşısı: Ağızdan damla şeklinde kullanılır. Doğumdan sonra 6 ve 14. Haftalarda ilk dozun yapılması gerekir. Son doz 28. Haftaya kadar yapılmalıdır. Sağlık Baknalığın aşı listesinde olmayan ailenin isteğine bağlı yapılan aşıdır.

Kızamık ve kızamıkçık aşısı: Kızamık ve kabakulak enjektörde yapılan üçli aşıdır. Cilt altına ve kas içine yapılır. İlköğretimin 1. Sınıfında ve 1 yaşında yapılır.

Kabakulak Aşısı: Kızamık ve kabakulak enjektörde yapılan üçli aşıdır. Cilt altına ve kas içine yapılır. İlköğretimin 1. Sınıfında ve 1 yaşında yapılır.

Varicella (Suçiçeği) Aşısı: Cilt altına uygulanan kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı ile aynı anda yapılır veya 1 ay sonra yapılır. Aşı programında olmayıp ailenin isteğine bağlı yapılır.

Hepatit A Aşısı: Sarılık hastalığına karşın uygulanan bir aşıdır. 2 yaştan itibaren 6 ay ara ile kas içine uygulanır. Sağlık bakanlığın listesinde olmayıp ailenin isteğine bağlı yapılan bir aşı türüdür.

HPV Aşısı: Human papilloma virüsüne karşı uygulanan aşı türüdür. Bu virüs kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olan bir virüstür. 8 yaşından itibaren 3 doz uygulanan bir aşıdır.

bebeklere-hangi-asi-ne-zaman-yapilir

Ay ay aşı takvimi;

 • Doğumda hemen: Hepatit B
 • 1. ay aşısı: Hepatit B
 • 2. ay aşısı: Karma (DBT-Çocuk felci) + Verem, Rotavirüs (1.) ve Pnömokok (1.)
 • 3. ay aşısı: Karma (DBT-Çocuk felci), Rotavirüs (2.) ve Pnömokok (2.)
 • 4. ay aşısı: Karma (DBT-Çocuk felci), Pnömokok (3.)
 • 6. ay aşısı: Hepatit B
 • 9. ay aşısı: Kızamık (kaldırıldı)
 • 12. ay aşısı: Kızamık, kızamıkçık, kabakulak
 • 12-14 ay aşısı: Suçiçeği
 • 12-15 ay aşısı: Pnömokok (4)
 • 18. ay aşısı: Karma (DBT-Çocuk felci)
 • 24. ay aşısı: Hepatit A
 • 30. ay aşısı: Hepatit A
 • 4-6 yaş arası aşısı: Kızamık, kızamıkçık, kabakulak
 • 4-6 yaş arası aşısı: DBT-çocuk felci
 • 4-6 yaş arası aşısı: Suçiçeği

İlginizi Çekebilir

Emziren anne nasıl beslenmeli

Emzirme annenin metabolizmasını etkileyen çok önemli bir faktördür. Anne sütüne vücutta bir çok vitamin geçer. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir