web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Ay Ay Gebelik / Gebeliğin (Hamileliğin) 8. Ayı

Gebeliğin (Hamileliğin) 8. Ayı

Doğuma az bir süre kaldı. Heyecanınız da günden düne artıyordur. Ancak her zaman sakin olmakta fayda var. Bu sakinlik doğum esnasında çok işinize yarayacak ve doğumu da kolaylaştıracak. Doktorunuzla sık sık irtibatta olmakta fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar...

Bu dönemde şikâyetleriniz daha da artacak. Kabızlık şikâyetlerinde artış, Bacaklarda daha da şişme, Nefes almakta zorluk, bel ağrıları gibi. Düzensiz ve ağrısız kasılmalar yalancı doğumun habercisidir endişelenmeye gerek yok. Bu ağrılar şiddetlenirse hemen doktorunuza başvurun. Uyuma pozisyonunuzu değiştirmeniz gerekebilir. Rahat edebileceğiniz bir pozisyon bulun. Kendinizi çok ağır hissedebilirsiniz ve en ufak bir harekette bile çabucak yorulabilirsiniz. Ağırlık merkeziniz değiştiği için dengeniz bozulacak ve kendinizi bir yerlere çarpabilirsiniz.

40 - 45 santimetre civarında olan bebeğiniz 2000 - 2500 gram civarında. Kemikleri iyice sertleşti rengi de kırmızıdan pembeye dönmeye başladı. Bebeğiniz zor hareket edeceği için hareketlerini düzenli bir şekilde takip edin. 1 saatten fazla hareket yoksa mutlaka doktorunuza başvurun. Bu dönemde daha çok süt içmelisiniz. Derin su balıklarından, az pişmiş et ve beyaz et ürünlerinden, çiğ salam, sosis, sucuk gibi gıdalardan, çay, kahve ve bitki çaylarından mümkün olduğunca uzak durun.

8-aylik-hamilelik

Artık hastane çantanızı hazırlamakta fayda var. Hastane çantasında neler olmalı;

-Uzun kollu ve bacaklı takım zıbın
- Bebek eldiveni
- Çocuk bezi
- Meme ucu slikonu
- Hijyenik ped
- Bebek çorabı
- Göğüs ucu kremi
- Bebek için mendil
- Bebek battaniyesi
- Bebek patiği
- Önden düğmeli gecelik
- Emzik
- Emzirme sutyeni
- Biberon
- Süt sağma cihazı
- Islak mendil
- Lohusa tacı
- Lohusa Şerbeti
- Kirli çamaşırlar için torba
- Hastane çıkışı rahat bir kıyafet
- Fotoğraf makinesi

Stresten mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var. Günlük hayat mücadelesinden bir süre kendinizi arındırın ve bebeğinize odaklanın. Stresin her zaman bebeğe zararlı olacağını unutmayın.

İlginizi Çekebilir

Gebeliğin (Hamileliğin) 5. Ayı

Hamileliğinizin ortalarına geldiniz yani yolu yarıladınız diyebiliriz. Artık hamile kıyafetleri giyinmeye başlamışsınızdır karnınız iyice büyüdü, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir