web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Ay Ay Gebelik / Gebeliğin (Hamileliğin) 6. Ayı

Gebeliğin (Hamileliğin) 6. Ayı

6. ayda daha fazla kilo almaya başlarsınız. Ayda 2 kilodan fazla kilo almamaya dikkat edin. Diş etlerinizde kanamalar olabilir. Bebeğinizin hareketlerini daha sert duyabilirsiniz hatta babası bile hissedebilir. Bacak kramplarınız da ve bel ağrılarınız da artış olabilir. Cildiniz de sivilcelenme de görülebilir. Bebeğinizin kalp atışlarında bir sorun olup olmadığına dair testler yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar...

Bu dönemde aşermeleriniz arta bilir. Karnınızda gerilmeler olacağı için krem kullanmaya devam edin. Vücudunuzda küçük kırmızı lekelenmeler, cildiniz de renk değişiklikleri olabilir. Karnınız devamlı kaşınmaya başlamıştır bunun sebebi gerilmeye bağlıdır. Cinsel isteğiniz her hafta değişiklik gösterebilir. Bu konuda eşinizle konuşun. Eşinizde size anlayış gösterecektir. Rahim kaslarınızdaki gerilmeler sizi doğuma hazırlayacaktır ancak bu gerilmeler ileri boyuta ulaştıysa hemen doktorunuza başvurun. Bebeğinizin tekmelerini takip etmek doktorunuza bilgi verirken işinizi kolaylaştıracaktır.

6-aylik-gebelik-goruntusu

Geceleri uyumakta zorluk çekiyor olabilirsiniz. Sırt üstü yatıyorsanız ayağınızın altına yastık koyun böylece oluşacak krampları da engellemiş olabilirsiniz. Eğer kramplar geçmiyorsa kalkıp evin için yürümeyi deneyin. Kendinize uygun yatış şeklinizi bulmaya çalışın. Genelde hamileler yan yatmayı tercih ediyor. Sakın karnınızın üstüne yatmayın.

Dünyaya gelmek için sabırsızlanan bebeğiniz 400 - 600 gram civarında. Dudakları ve gözleri daha belirgin bir şekilde. Göz kasları geliştiği için gözlerini kırpabiliyor. Bazı solunum hareketlerini de yapmaya başladı. Cildi hala kırışık ve cilt altı yağlanması devam etmekte. Hala vücudu tüylerle kaplı. Bebeğinizin gelişimi için bol proteinli ve bol vitaminli gıdaları tüketmeye devam edin.

Kendinizi ve bebeğinizi dinleyin ve normal dışı gördüğünüz durumları not alın. Doktorunuza bilgi aktarmaktan çekinmeyin. Sizin fark edip söylediğiniz en ufak bir şey oluşacak sorunun önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir

Gebeliğin (Hamileliğin) 5. Ayı

Hamileliğinizin ortalarına geldiniz yani yolu yarıladınız diyebiliriz. Artık hamile kıyafetleri giyinmeye başlamışsınızdır karnınız iyice büyüdü, …

Yorum

  1. Selam.artiq 21haftaya gecdim allahin izni ile..allah evlad isteyen her kese nasip etsin. Innsaalah..

    Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir