web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Ay Ay Gebelik / Gebeliğin (Hamileliğin) 5. Ayı

Gebeliğin (Hamileliğin) 5. Ayı

Hamileliğinizin ortalarına geldiniz yani yolu yarıladınız diyebiliriz. Artık hamile kıyafetleri giyinmeye başlamışsınızdır karnınız iyice büyüdü, dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz belli. Karnınızın büyümesiyle beraber denge noktanız değişti. Öne doğru ağırlık olduğundan bel ağrılarınız artış gösterebilir. Bebeğinizin karnınız da yaptığı hareketleri çok net ve daha sık hissedebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar...

Karnınızın iyice büyümesiyle karın bölgenizde, kalça ve basenleriniz de çatlaklar olabilir. Bunun için cildinizi yumuşatacak kremler kullanabilirsiniz veya badem yağı da kullanabilirsiniz. Bebeğiniz gelişimini iyice hızlandırdı. Daha sık yemek yemeğe başlayacaksınız. Kilonuzu korumaya devam dikkat edin. Cildinizde ki bazı olumlu değişimler kendinizi daha güzel hissetmenize sebep olacaktır. Nefesiniz de kesilmeler olabilir rahim büyüdükçe bu şikâyetleriniz daha da çok artacaktır. Hamilelik gerçeğini kabullendiğiniz için duygusal döneminiz de geçmiş olacaktır.

Bebeğiniz 280 - 320 gram civarında ve boyu da ortalama 14 - 16 santimetre civarında. Dışardan gelen sesleri duyabiliyor artık hatta tepki bile verdiğine şahit olabilirsiniz. Bu yüzden bebeğinizle konuşun, kitap okuyun veya şarkı dinletin. İnce tüyler bütün vücudunu kapladı ve cildinin altında yağ tabakası oluşumuna devam ediyor. Cinsiyeti erkekse bebeğinizin testisleri torbaya inmiştir kız ise 6 milyon yumurta hücresi yumurtalıklarında bulunuyor. Düzenli aralıklarla uyur ve uyanır bu nedenle hareket etmediğinde korkuya kapılmayın. Hareketsizliği uzun sürdüğün de doktorunuza başvurun.

5-aylık-gebelik

 

Nasıl beslenmeli;

Tuzlu yemeklerde mümkün olduğunca uzak durun. Bol bol vitamin ve protein yönünden zengin olan et ve süt ürünleri, sebze ve meyve, beyin gelişimi için de günde 1 - 2 adet ceviz ve mümkün olduğunca haftada 2 kere balık tüketin. Kendinizi doğuma hazırlamak için egzersizlerinizi yapmaya devam edin.

İlginizi Çekebilir

Gebeliğin (Hamileliğin) 6. Ayı

6. ayda daha fazla kilo almaya başlarsınız. Ayda 2 kilodan fazla kilo almamaya dikkat edin. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir