web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Ay Ay Gebelik / Gebeliğin (Hamileliğin) 4. Ayı

Gebeliğin (Hamileliğin) 4. Ayı

Zaman size çok yavaş geçiyor gibi gelebilir biran önce minik mucizenizi kucağınıza almak için sabırsızlanıyorsunuzdur. Emin olun ki bebeğiniz de sabırsızlanıyor ama gelişimini tamamlamak için beklemek zorunda. Hızla gelişimini tamamlamaya çalışıyor bebeğiniz.

Sponsorlu Bağlantılar...

4. ayda düşük riski tamamen azalır. Bu ayda itibaren mide bulantılarınız ve kusmalarınız da azaldığından eski enerjinize kavuşabilirsiniz. Ancak göğüsler de şişme, mide de yanma, baş ağrısı gibi şikâyetler devam etmektedir. Kilo artışınız da başlamıştır. Vücudunuz da çatlaklıklar da oluşabilir.

Bebeğiniz yaklaşık 150 gram ve 9 / 11,5 santimetre civarında. Gözleri, burnu ve kulakları artık yerli yerindedir. Refleksleri gelişen bebeğiniz kaşlarını bile çatabilecek durumda. Cinsel organları geliştiği için bu ayda cinsiyetini öğrenebilir bu heyecanınızı eşinizle paylaşabilirsiniz. Tat duyusu gelişen bebeğiniz başparmağını emmeye başlar. Kalbi yaklaşık olarak dakika da 120 / 160 civarında atar. Bebeğinizin tekmelerini hissetmeye başlamışsınızdır. Eğer ilk hamileliğiniz ise ilk tekmeleri hissetmekte biraz zorlanabilirsiniz ama zamanla daha kolay hissedeceksiniz.

4-aylik-hamilelik

Artık dışarıdan bakıldığın da hamile olduğunuz anlaşılabilir. Kabızlık şikâyetleriniz de artış, aşırı terleme, hormonlarınıza bağlı vücut fonksiyonlarınız da değişiklikler olabilir. Daha sık acıkacaksınız ve belli yiyecekleri özellikle canınız isteyebilir. Karnınızın üstünde koyu bir çizgi belirecek ve bu ilerleyen zamanlar da daha da koyulaşacak telaşa kapılmayın doğumdan sonra geçecek. Vücudunuz da lekelenmeler de oluşabilir bunlar için doktorunuzun önereceği kremleri kullanabilirsiniz. Yaz döneminde hamilelik geçiren anne adayları güneş ışığından kendinizi koruyun ve ya koruyucu kremler sürebilirsiniz.

Gebelik sürecinde bilinçsiz doktorunuzdan habersiz ilaç kullanmayın. Bol bol sıvı tüketin. Günde en az 1 2 litre sıvı almaya dikkat edin. Demir ihtiyacınızı karşılamaya özen gösterin. Hem bebeğinizin gelişimi hem erken doğumu önlemek hem de düşük riskini ortadan kaldırmak için faydalı olacaktır. Her yediğiniz gıdayı bebeğinizi düşünerek tüketin. Demir ihtiyacınızı kırmızı etten karşılayabilirsiniz. Et yiyemeyen anne adayları ise C vitamini fazla olan gıdaları tüketebilirler.

Egzersizlerinizi ihmal etmeyin. Bebeğinizi daha rahat taşıyabilmek için karın kaslarınızı güçlendirmeniz sizin için faydalı olacaktır. Doktorunuza danışarak egzersizlerinizi belirleyin.

İlginizi Çekebilir

Gebeliğin (Hamileliğin) 6. Ayı

6. ayda daha fazla kilo almaya başlarsınız. Ayda 2 kilodan fazla kilo almamaya dikkat edin. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir