web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Ay Ay Gebelik / Gebeliğin (Hamileliğin) 3. Ayı

Gebeliğin (Hamileliğin) 3. Ayı

Bu ayda hamile olduğunuz dışardan bakıldığında hala anlaşılamayacaktır. Bebeğiniz gelişimini sürdürmeye devam ederken mideniz de yanmalar, hazımsızlık ve gaz problemleri yaşayabilirsiniz. Günden güne daha da duygusallaştığınızı fark edebilirsiniz. Bel ve boyun ağrısı şikâyetleriniz artış gösterecek, ayak ve bacaklarınız da kramplar sıklaşmaya başlayacaktır. Otururken bel ağrınızı hafifletmek için yastıkla destekleyebilirsiniz ve sıklaşan kramplarınız içinde ayaklarınızı yukarıya kaldırıp parmaklarınızı gergin tutabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar...

Bebeğiniz 10 / 15 gram ağırlığın da ve 5 / 7 santimetre boylarında. Bebeğinizin hayati organları gelişimini hızla sürdürüyor. Bebeğiniz insan şeklini aldı ancak henüz cinsiyetini öğrenemeyeceksiniz. Göz kasları gelişen bebeğinizin ses telleri de oluştu.20 adet diş tohumu oluştu ve saçları belirginleşmeye başladı. Beyin gelişimini hızla sürdürüyor. Bebeğiniz ufak ufak hareketler yapmaya başladı ama siz bunu daha hissedemeyeceksiniz. Böbrekleri çalışmaya başlayan bebeğinizin idrarını yapmaya başladı.

3-aylik-hamilelik

Ağrılı idrar, aşırı mide bulantısı, parça düşürme, şiddetli kasılmalar, aşırı baş ağrıları ve ateşlenme gibi durumlar da hemen doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Neler yenmeli;

Beyin gelişimi devam eden bebeğiniz için hafta da en az 2 kere balık yemelisiniz. Gün de 2 tane ceviz bol bol ıspanak tüketmelisiniz. Kalsiyum yönünden de destek almak için bol bol süt içmeli, peynir, yoğurt yemelisiniz. Bulantıları azaltmak için 1 fincan ahududu çayı içebilirsiniz. Az pişmiş tavuk, et, balık ve yumurta gibi besinleri tüketmemekte fayda var mümkün olduğunca uzak durun.

Doktor kontrolünde egzersizlerinizi yapınız. Hatta mümkün olursa yüzmek daha iyi bir tercih olacaktır.

Yapılması gereken kontroller;

Ayak ve ellerde şişme olduğundan varisler için kontroller yapılmalı
Kilonuz ölçülmeli
Check-up yaptırın
İdrar tetkiki yapılmalı

İlginizi Çekebilir

Gebeliğin (Hamileliğin) 6. Ayı

6. ayda daha fazla kilo almaya başlarsınız. Ayda 2 kilodan fazla kilo almamaya dikkat edin. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir